Motocykle

Turystyka motocyklowa w grupie – co warto wiedzieć?

Turystyka motocyklowa w grupie – co warto wiedzieć?

Jeździsz motocyklem? Nie musisz być samotnym jeźdźcem! Wielu fanów jednośladów podróżuje w dużych grupach, bo daje im to niewyobrażalną przyjemność, możliwość kontaktu z innymi ludźmi i bezpieczeństwo. Zresztą, grupowa turystyka motocyklowa ma też inne zalety. W jaki sposób przygotować się do podróży z wieloma uczestnikami? Co należy koniecznie wiedzieć o zasadach ruchu drogowego? Poznaj tajniki grupowych wycieczek motocyklem.

Każda okazja jest dobra do wspólnego wypadu motocyklowego. Niekiedy jest to zlot, urlop, wesele przyjaciela albo chęć pokonania swoich kolejnych barier. Wiele osób nie jeździ samotnie na długie wyprawy, czując się swobodniej w grupie. 

Dlaczego warto jeździć motocyklem w grupie?

Przede wszystkim – w grupie zawsze raźniej! Osoby, które podróżują jednośladami paczką znajomych, mogą zawsze odezwać się do kogoś bliskiego, poprosić o pomoc w razie usterki technicznej, pożyczyć od siebie najważniejszy sprzęt lub udzielić wsparcia mentalnego czy istotnych porad na trasie.

Jazda w kilka osób jest też bezpieczniejsza. Uczestnicy zabezpieczają się wzajemnie i w razie niebezpieczeństwa mogą sobie pomóc. Chodzi o różne sytuacje, np. ratunek podczas ewentualnego upadku. Istotne jest to, że możesz się wiele nauczyć od innych uczestników wyprawy  – nawet, jeśli podróżujecie tylko w dwie lub trzy osoby.

Dodatkowo grupowa podróż motocyklem ma wymierne walory rozrywkowe. Wspólne ogniska i śpiewy, rozmowy do późna i sam fakt jazdy w zorganizowanym szyku zachęca do przejechania kolejnych kilometrów. Jazda w grupie zapalonych motocyklistów to niebywała rozrywka i niepowtarzalne doświadczenie.

Pamiętaj jednak, że do komfortowej jazdy w grupie konieczna jest prawidłowa organizacja i zwrócenie uwagi na istotne zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Jakie zasady są najważniejsze podczas grupowego poruszania się jednośladem?

Podstawa to prawidłowe wyposażenie fana jednośladów. Każdy uczestnik grupowej wycieczki motocyklowej musi mieć na sobie kask, najlepiej markowy kask szczękowy. Istotny jest tutaj nie tylko aspekt bezpieczeństwa, który stanowi kluczowy argument w kwestii wyboru określonego modelu, ale też komfort i wymiar praktyczny. W kasku szczękowym musisz znaleźć miejsce np. na interkom, umożliwiający swobodną i bezpieczną komunikację między uczestnikami wyprawy.

Nie zapomnij zabrać ze sobą kurtki i spodni motocyklowych dopasowanych do pory roku. Załóż specjalne, turystyczne buty motocyklowe. Istotna będzie też odzież termoaktywna na motocykl. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni komfort i ochronę nawet w bardzo chłodne dni.

Jeżeli chodzi o przepisy ruchu drogowego, to te w bardzo precyzyjny sposób wskazują, w jaki sposób poruszać się w grupie. Motocykliści muszą jechać jednym pasem, w kolumnie nie większej niż 10 pojazdów na raz. Odległość między poszczególnymi grupami musi być większa niż 200 metrów. Chociaż według przepisów kierowcy jednośladów mogą poruszać się obok siebie, to zdecydowanie najbezpieczniejsza będzie jazda na tzw. zakładkę, czyli w naprzemiennym ustawieniu pojazdów. To daje większe pole manewru i możliwość obserwowania sytuacji na drodze. 

Pamiętaj, aby ustalić kwestie organizacyjne i szczegóły trasy

Ważne są nie tylko przepisy, ale też zdrowy rozsądek. Chociaż jazda grupowa przynosi wiele korzyści, to wymaga ogromnego skupienia i odpowiedniej organizacji. Konieczne jest wytyczenie trasy i przygotowanie planu na miejsca postojowe (w tym na noclegi i posiłki). Każdy uczestnik wyprawy powinien mieć ze sobą naładowany telefon i mapę papierową – tak na wszelki wypadek.

W grupie należy ustalić, kto otwiera i zamyka szyk. Powinny być to doświadczone osoby, które podróżowały już w grupie, wiedzą, jak ją prowadzić i na co zwracać uwagę w czasie jazdy. Tempo powinno być dopasowane do najwolniejszego uczestnika wyprawy. Ten jednak nie powinien specjalnie „opóźniać” pozostałych. 

Pamiętaj, aby uważnie obserwować drogę i skupić się na szyku. Warto skoncentrować się na swoim motocyklu i własnej jeździe, nie przyklejając się do motocykla jadącego przed Tobą. 

Wszyscy uczestnicy wyprawy powinni też wzajemnie się wspierać i dbać o komfort jazdy. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia lub usterki technicznej, wskazane jest, aby cała grupa poczekała na „marudera”. Wspólna wycieczka ma być przyjemnością, a nie wyścigiem!

Materiał zewnętrzny

Udostępnij