Motoryzacja

Zarejestrowanie samochodu przez Internet – jak to zrobić?

Zarejestrowanie samochodu przez Internet – jak to zrobić?

Kupując samochód, należy spełnić kilka obowiązków. Przede wszystkim trzeba go zarejestrować. Jest to obowiązkowa czynność, na którą nabywca ma 30 dni od dnia zakupu. Najczęściej w urzędach trzeba stać w długich kolejkach, jednak od pewnego czasu nie ma konieczności wychodzenia z domu, aby zarejestrować auto. Można zrobić to przez Internet.

Jak zarejestrować samochód online?

Od paru lat wiele osób załatwia dużo spraw urzędowych przez Internet. Jest to znacznie szybsza droga, dzięki której można oszczędzić i czas i pieniądze. Zarejestrowanie samochodu przez Internet jest również możliwe i nie przysporzy większych problemów osobom, które już wcześniej załatwiały inne sprawy urzędowe online. Wystarczy dokładnie czytać każde polecenie i wypełniać poszczególne pola. Rejestrację wykonuje się po wejściu na stronę GOV w sekcji usług dla obywatela. Jest tam zakładka Kierowcy i pojazdy, w którą należy wejść i kliknąć zgłoszenie nabycia samochodu. Po zakończeniu całego procesu otwiera się formularz, który należy wypełnić, następnie sprawdzić i wysłać online.

Zarejestrowanie samochodu przez Internet – kto może to zrobić

Wiadomo już, jak zarejestrować samochód online. Jednak czy każdy może to zrobić? Każda osoba, która ma założony profil zaufany lub posiada podpis kwalifikowany, może załatwić wiele spraw urzędowych online, w tym także zarejestrować samochód. Jeśli ktoś nie ma profilu zaufanego, to warto go założyć, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Nie jest to trudne i nie trwa długo, a na pewno przyda się nie tylko podczas rejestracji auta, ale i załatwiania spraw z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym.

Czy rejestracja online samochodu jest łatwa?

Pewnie osoby, które nigdy nie miały do czynienia z załatwianiem spraw online na początku będą nieco zagubione. W takim przypadku warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto pokaże krok po kroku, jak takie formularze się wypełnia i składa. Zarejestrowanie samochodu przez Internet nie jest trudne, ale trzeba mieć wszystkie dokumenty i dokładnie czytać każdą rubrykę, która jest do wypełnienia. Oczywiście, jeśli zdarzy się jakaś pomyłka, to nie trzeba się martwić. Wszystko można skorygować.

Jakie dane trzeba mieć, aby zarejestrować auto przez Internet?

Podczas rejestracji auta przez Internet należy mieć kilka dokumentów. Przede wszystkim przyda się umowa kupna-sprzedaży i dowód rejestracyjny auta. W formularzu należy podać markę i model pojazdu, numer VIN i rejestracyjny. Do formularza należy dołączyć zeskanowaną umowę kupna samochodu lub zdjęcie. Jeśli do zakupu została wystawiona faktura VAT, to taką także trzeba dołączyć. Należy pamiętać, że rejestracja pojazdu wymaga uiszczenia opłat, które należy przed wypełnieniem uiścić. Potwierdzenie zapłaty także dołącza się do wniosku. Niestety do urzędu należy i tak się udać, gdyż muszą zostać do niego dostarczone tablice rejestracyjne i stary dowód osobisty. Jednak wówczas nie trzeba już stać w kolejkach, a wszystko zajmuje znacznie mniej czasu. Rejestracja samochodu przez Internet to prosta czynność i warto skorzystać z takiej możliwości.

Udostępnij